Bezbolestný porod? Sokolovská porodnice nabízí rodičkám plyn, který tlumí porodní bolesti

31.10.2019

Sokolovská porodnice nově nabízí budoucím maminkám lék, který tlumí porodní bolesti a tím i porodní stres. Jmenuje se Entonox a jedná se o inhalační analgetikum, tedy plyn, který tlumí bolest. Tento medicínský plyn je v poměru 1:1 složený z oxidu dusného, známého také jako rajský plyn a kyslíku.

Sokolovská porodnice nabízí tento lék bezplatně. Jeho použití je v praxi bezproblémové i díky tomu, že inhalaci mohou po zaškolení provádět samostatně i porodní asistentky.

Hlavní předností je velmi málo zdravotních kontraindikací a dále jednoduchá aplikace. Entonox způsobuje velmi rychlý nástup analgezie (do 3 minut, pozn.aut.) a současně velmi rychlé odeznění jejího účinku (do 5 minut, pozn.aut.),“ uvádí MUDr. Markéta Kubalová, lékařka porodnického oddělení Nemocnice Sokolov.

Oxid dusný má analgetický účinek, navozuje pocit tepla v těle, který probíhá ve vlnách, nastupuje útlum bolesti a následně dochází k pocitu euforie a psychického relaxu.

Podle lékařů není potlačení vnímání bolestivých pocitů, způsobených děložními kontrakcemi, jediným efektem tohoto léku.

Důležitým přínosem účinku oxidu dusného je příznivý vliv na chování ženy u porodu. Žena se stává klidnější, bývá psychicky uvolněná a přitom schopná komunikace a spolupráce,“ uvádí Kubalová.

Entonox se u nás používá od roku 2011 v tuzemských porodnických zařízeních. Na Gynekologicko-porodnické klinice 1. LF UK a VFN v Praze, která je známá jako porodnice „U sv. Apolináře“ se Entonox podává u 15 až 20 procent spontánních porodů, což reálně představuje okolo tisíce aplikací ročně.

V mnoha zemích světa, zejména ve Velké Británii, v Irsku a ve Skandinávii, má použití Entonoxu pro mírnění porodních bolestí dlouholetou tradici a těší se u rodiček velké oblibě. „U nás zatím velmi často převládá především strach ze zvláštních pocitů po aplikaci Entonoxu a také obavy o miminko,“ říká Markéta Kubalová. 

V porodnictví je oxid dusný, který je známý pod svým názvem rajský plyn, používán od druhé poloviny 19. století. Původně se však podával pouze v kombinaci se vzduchem. Entonox se navíc zcela běžně používá i v kombinaci s jinými analgetickými metodami. Může se například podat také u rodičky s Epidurálem, kdy již účinek tohoto tišícího prostředku není tak silný nebo odeznívá.

Entonox lze výhodně užít i v době po porodu jako doplněk k lokálnímu znecitlivění při ošetření větších porodních poranění.

Nežádoucí účinky jsou podle odborníků minimální. Asi v 5 procentech může dojít ke krátkodobým bolestem hlavy po skončení inhalace a k pocitům závratě, které však rychle odeznívají. U senzitivních jedinců může nastat nevolnost a ve velmi vzácných případech i zvracení. Avšak tyto příznaky odeznívají bez léčení brzy po ukončení inhalace.


Archiv novinek

Pokyny pro občany při návratu ze zahraničí ke COVID-19

27.02.2020 - ...

V Sokolovské nemocnici vznikne nové Transfuzní dárcovské centrum

13.02.2020 - Nemocnice Sokolov otevře na začátku 2. čtvrtletí letošního roku nové moderní Transfuzní dárcovské centrum. Budovaná transfuzní stanice v nevyužitých prostorách pavilonu C bude...

Archiv novinek

Slovenská 545

356 01 Sokolov

IČO: 24747246

skupinové DIČ: CZ699004572  
 

Copyright © 2020 NEMOS NET